Vjerojatno vam ne treba dugo razmišljanje da biste odgovorili na pitanje “Koliko ste stari?”, a znate li koliko je star vaš mozak?
Programeri su napravili niz interaktivnih vježbica kroz koje možete ustanoviti u kakvoj formi ja vaš mozak.
Meni se svidjela zbirka grupe Flash Fabrica u kojoj ćete pronaći četiri mozgovne vježbe i još niz drugih igrica-vježbica. Obzirom da su stranice u originalu japanske predlažem da odaberete englesku inačicu. Upute za pojedinu vježbu naći ćete u središnjem dijelu stranice, ispod bloka reklama. Da biste imali što bolji rezultat tj. mlađi mozak morate se dobro koncentrirati i pamtiti što vidite jer vježbe baš i nisu lagane (klik na pojedinu sliku odvest će vas na stranicu s vježbom).
Starost mozga računaju prema postotku točnih odgovora i brzini rješavanja.
U prvoj trebate zapamtiti raspored brojeva pa poklikati prazne krugove tako da brojeve otkrivate u rastućem redoslijedu. Da biste završili vježbu potrebno je riješiti 10 zadataka.
U drugoj trebate odabrati odgovarajući znak za matematičku operaciju, a očekuje vas 30 zadataka.
* Na slici je točan odgovor znak +.
U trećoj trebate označiti boju kojom je napisan najveći tekst. Pripazite – riječi koje pišu su nazivi boja na engleskom pa to može zbunjujuće djelovati na vaš mozak. Igra je dostupna na desetak jezika jer je prava čar u tome da razumijete koja riječ piše :-). Vježba obuhvaća 20 zadataka.
* U zadatku na slici treba kliknuti na crveni gumb.
U četvrtoj morate odgonetnuti koja slika se razlikuje od preostale tri. Na tri slike su obojani kvadrati razmješteni na jednak način, a samo na jednoj je taj razmještaj drugačiji. Očekuje vas 10 zadataka.
* Na ovoj slici točan odgovor je klik na sliku dolje – desno.
Mislim da ovakve vježbe pomažu zadržavanju pažnje i pamćenja, a hoće li vaš mozak postati mlađi ili ne, zapravo nije bitno.
Slične igre i vježbe za mozak postale su popularne prije nekoliko godina, a naravno razvile su se i rasprave o tome pomažu li zaista razvoju mozga i čine li nas pametnijima. Jedno nedavno istraživanje pokazalo je kako takve vježbe ne čine ljude pametnijima uz komentar da se isti efekt postiže i rješavanjem križaljki. Bez obzira na to koji stav je ispravniji vježbe su zgodne za rješavanje i baš matematičke 🙂
A da nas učenje drži u formi pokazuje i nedavno istraživanje (više na ordinacija.hr):
“Britanski i finski znanstvenici su otkrili sljedeće: sa svakom godinom koju osoba provede učeći, rizik od gubitka pamćenja se smanjuje za 11 posto”
Uživajte u vježbama, sigurna sam da ćete svakim ponovnim rješavanjem biti sve mlađi 🙂
O stavovima za i protiv vježbi za mozak pročitajte na ovim poveznicama
- http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1983306,00.html
- http://www.guardian.co.uk/science/2009/feb/26/brain-training-games-which
- http://expertvoices.nsdl.org/roadreports/2008/03/16/brain-games-neuroscience-and-active-participation-teaching-methods-at-the-ascd-conference/
- http://www.sharpbrains.com/blog/2010/07/20/technology-as-the-missing-link-to-enable-a-brain-based-model-of-brain-care-interview-with-dr-john-docherty/#more-4425